Tross økonomiske utfordringer, har 2024 vært et år med gledelig vekst i Hammerfest kirke. Flere mennesker har søkt seg til kirken – flere har døpt barna sine, flere ungdommer har blitt konfirmert, og flere har deltatt i gudstjenester. Den norske kirke i Hammerfest beholdt et stabilt medlemstall – rundt 7.700 mennesker. Det er et sterkt fellesskap!

I Hammerfest menighet økte antall døpte fra 53 til 66, konfirmanter fra 63 til 73, og gudstjenestedeltakelsen fra 6 403 til 7 546 – en tydelig bekreftelse på at kirken har en viktig plass i folks liv. Kvalsund opplevde også vekst: antall døpte mer enn doblet seg (fra 3 til 7), og konfirmanter økte fra 5 til 10.
Vi ser at fellesskapet i og rundt kirken styrkes. Etter pandemien har vi satset på frivillighet – og det bærer frukter. Frivillige gjør en uvurderlig innsats i alt fra kirkekaffe, dugnad på kirkegårdene, barne- og ungdomsarbeid til menighetsblad og kirkevert-tjeneste.
Barn og unge møtes gjennom trosopplæringsarbeidet, som rommer alt fra Babysang og Knøttesang, til skolegudstjenester, jule- og påskevandringer og tårnagenthelg. Konfirmasjonsundervisningen er det største og mest gjennomgående undervisningstilbudet vi har, og i 2024 har over 80 ungdommer i våre tre menigheter fått følge kirken gjennom dette viktige året. Trosopplæringen er et av våre viktigste bidrag til lokalsamfunnet – men svekkes dessverre av manglende kommunal finansiering.
Økonomisk handlingsrom er stramt. Vi fikk i 2024 ikke kommunal støtte til stillingene som kateket og diakon, og vedlikeholdsetterslepet på kirkebyggene – særlig Hammerfest kirke – er kritisk. Rassikring ved kirkegården i Fjordadalen er også nødvendig.
Likevel: Vi opplever vekst. Kirken er ikke på vei tilbake – den er på vei frem. Takket være ansatte, frivillige og et levende menighetsfellesskap, fortsetter vi arbeidet med å skape mer himmel på jord.